Jó hírek érkeztek a lakáspiacról, a KSH legfrissebb statisztikáiból kiderül, hogy a lakásárak tovább emelkedtek, ráadásul a növekedés gyorsul, a tiszta árváltozás 2015. első negyedévében 4,4 százalékos volt a használt lakások piacán. A drágulás azonban jelentős területi különbségeket mutat, a rekordot a Nyugat-Dunántúl tartja, ahol a községekben a használt lakások közel 10 százalékkal kerülnek többe, mint a megelőző negyedévben, de az ugyanezen régió megyeszékhelyein tapasztalható közel 8 százalékos drágulás is komoly eredmény. Az ellenpólust a dél-alföldi régió községei és városai képviselik, ahol 5 és 8 százalékkal csökkentek a fajlagos használt lakásárak. De szenved a budapesti agglomeráció is, ahol az árak 2015 elején estek, illetve az egyes agglomerációs szektorok fajlagos árai két kivételtől eltekintve alacsonyabbak, mint 2013-ban, és jelentősen elmaradnak a válság előtti szintektől.
Jelentősek a területi különbségek
A forgalom élénkülés azonban eltérően érinti Magyarország különböző régióit, illetve az ingatlan típusok között is mutatkoznak eltérések. A forgalom a megyeszékhelyek esetében áll a legközelebb a 2008-as szinthez, de még itt sem éri el a 2008-as számok 80 százalékát. A legnagyobb a lemaradás a községekben, ahol a tulajdonost cserélt ingatlanok volumene csupán alig 60 százaléka a válság évében regisztrált számoknak.
Magyarország különböző területeit tekintve a legjobb helyzetben Budapest van, ahol a lakáspiaci tranzakciók elérik a 2008-as szint közel 90 százalékát, Pest megye kisebb települései azonban úgy tűnik, kevésbé keresettek, a községekben regisztrált forgalom a legalacsonyabb szinten áll 2008-hoz képest. A főváros mellett jól teljesítenek a Nyugat-Dunántúl megyeszékhelyei is, ahol közel 87 százalékon állt a forgalom 2014-ben a hat évvel korábbiakhoz képest, de az ország többi részével összehasonlítva a Nyugat-Dunántúl városai és községei is keresettnek számítanak.
A legrosszabbul teljesítő régiónak az Észak-Alföld számít, bár itt is jelentős az eltérés a településtípusok között, míg a megyeszékhelyek esetében a forgalom a hat évvel ezelőttihez képest nem éri el a 70 százalékot, ami a régiós versenyben a leggyengébbnek számít, a községekben történt lakáspiaci tranzakciók száma a 2008-as szinthez képest a második legmagasabb, 64 százalékos eredményével.
Az árak sem mindenhol nőnek jelentősen
A használt lakások piacán 4,2 százalékos tiszta árváltozás következett be 2014-ben az egy évvel korábbi szinthez képest. Ez azt jelenti, hogy ennyivel kerülnének többe a lakások, ha ebben az évben ugyanazokat adták volna el, mint egy évvel
korábban. De mivel az értékesített ingatlanok minőségi összetétele a drágább lakások felé tolódott el, így a ténylegesen eladott használt lakások átlagos ára még nagyobb mértékben 6,9 százalékkal emelkedett. Ez a folyamat folytatódott 2015 elején is.
Sőt a KSH legfrissebb jelentése szerint a növekedés gyorsult, és az árindex 104,4 százalékos volt használt ingatlanok terén az előző negyedévhez képest, így 2015. I. negyedévében a használt lakások árszintje átlépte a 2010. évi bázist. A 4,4 százalékos drágulás kiemelkedő az előző időszakokat jellemző 2-2,4 százalékos árnövekedéshez képest.
Nem mindegy, hol lakik az eladó
A lakásárak emelkedés azonban akárcsak a forgalom alakulása területileg eltérő képet mutat, illetve a települések méretei is jelentős hatással vannak rá. Közép-Magyarországon például egyedül Budapesten emelkedtek az árak a használt lakások piacán 2015 első negyedévében, ott azonban az országos átlagot túlszárnyalva 5,8 százalékos volt az emelkedés, míg a többi közép-magyarországi településen csökkentek az árak. A legjelentősebb drágulásra a Nyugat-Dunántúlon került sor, ahol a megyeszékhelyekdrágulása már a 8 százalékhoz közelített, míg a községekben az emelkedés közel 10 százalékos volt. Az Észak-Alföldön azonban a városokban és községekben további áresésre került sor, akárcsak a Dél-Alföld és a Közép-Dunántúl kisebb településein.
Fontos kérdés az árak változásán túl, hogy az emelkedés hatására az árak jelenleg hol tartanak a válság előtti szintekhez képest. A KSH legfrissebb statisztikái szerint a használt lakások vételára szinte még sehol sem érte el a válság előtti maximumokat, ez alól a Nyugat-Magyarországi régió kivétel, ahol minden település típus esetében magasabb fajlagos árakon lehet használt lakáshoz jutni.
Lassan közelítenek az árak Budapesten és a Dél-Alföldön a válság előtti szinthez, előbbi esetében 4,5 százalékkal kell kevesebbet fizetni a használt lakások négyzetméteréért, mint a csúcson, míg utóbbinál a különbség 4,9 százalékos. A legnagyobb különbség a megyeszékhelyek esetében az Észak-Magyarországon mutatkozik, ahol a fajlagos árak még 23,7 százalékkal alacsonyabbak, mint a csúcsponton. A legnagyobb lemaradás az Észak-Alföldhöz kapcsolódik, ahol a községekben 25 százalékkal lehet olcsóbban használt lakáshoz jutni.
Szenved az agglomeráció
Sokáig tartotta magát az a trend, melynek köszönhetően egy erős kiköltözési hullám indult meg az agglomeráció irányába Budapestről, ami később pont a visszájára változott, és sokan inkább a visszaköltözés mellett döntöttek. A jelenlegi KSH számok azt mutatják, hogy Budapest alvó városai egyelőre nem is nagyon tudnak visszakapaszkodni, a fővárosihoz képest jóval nagyobb mértékben marad el a használt lakások piacán a válság előtti szinthez képest, és az árak esetében sincsenek jó hírek az éppen eladást tervezőknek.
A korábbi áralakulásokat bemutató grafikonokon látható, hogy a Pest megyei településeken az év elején csökkentek a fajlagos használt lakásárak. A községek esetében ez elérte az 5 százalékos mértéket is. Az árszintek a válság előtti maximumtól jelentősen elmaradnak, 15 és 24,3 százalékkal alacsonyabbak a városok és községek esetében. A különböző agglomerációs szektorokat vizsgálva sem látszanak nagy különbségek, 2015. első negyedévében mindössze egy agglomerációs szektorban – a délkeletiben – volt magasabb az átlagos négyzetméterár a használt lakások piacán a 2014-es szintnél, míg a többiben csökkentek az árak. A 2013-as szintekkel összehasonlítva sem sokkal jobb a helyzet, az előbb említett délkeleti illetve az északi szektorban magasabbak egy nagyon kicsivel a fajlagos árak, míg a többiben a 2015 harmadik hónapjában fizetendő négyzetméterárak alacsonyabbak a két évvel korábbinál.
Forrás: portfolio.hu