Hajléktalanok zavarják a társasházak lakóit

A társasházakban keresnek menedéket a hideg idő beköszöntével a hajléktalanok. Egyre több helyen fordul elő, hogy hontalanok költöznek be a lépcsőházakba, és gyakran teleszemetelik vagy összepiszkítják a társasházak folyosóit. A lakók azonban a legtöbb esetben tehetetlenek, így a rendőrség segítségét kérik.

Számos kecskeméti társasház lakóját bosszantja, hogy hajléktalanok költöznek be a lépcsőházakba, akik teleszemetelik és összepiszkítják a lépcsőházakat. Általában a felsőbb szinteken, radiátorok közelében, vagy olyan zugokban húzzák meg magukat, ahol kevésbé észrevehetőek.

Dr. Tóth Gábor, a KIK-FOR Kft. ingatlangazdálkodási vezetője elmondta, hogy ez egy általános probléma Kecskeméten. A társasházkezelők és a lakóközösségek általános jelleggel szembesülnek azzal a problémával, hogy a hideg idő beköszöntével, tehát jellemzően téli időszakokban hajléktalanok, egyéb rossz társadalmi helyzetben lévő emberek birtokba veszik a lépcsőházakat.

A kép illusztráció.A kép illusztráció.

 

A nincsteleneknek türelmesen várják, hogy nyitva maradjon egy ajtó, néha zárakat is felfeszítenek, de sokszor könnyen bejuthatnak a kaputelefon segítségével is, mivel sokan a postást, vagy a futárt vélik a csöngetés mögött. A lakosok nyugalmát aztán hangoskodással zavarják, viselkedésükkel pedig megbotránkoztatják a őket.

Kecskeméti Mária, az egyik társasház lakója arra panaszkodott, hogy az épületben, ahol lakik, ittas állapotban alszanak fent az emeleten. Ha rájuk szólnak, akkor is van magyarázat: azt mondják, hogy a közös képviselő engedi be őket.

Az emberek többségének azokkal az elesett embertársainkkal egyáltalán nincs baja, akik csak melegedni térnek be és nem piszkítják össze a környezetet.

Dr. Tóth Gábor szerint nem az jelenti a legnagyobb problémát, hogy hajléktalan személyek éjszaka idején meghúzzák magukat egy lépcsőfordulóban, hanem az a fajta életmód és viselkedés, helyenként, ami sokszor a lakóközösség életét megkeseríti, egészen botrányos körülményeket okozva.

Nem csak a csendháborítás és rongálás róható fel egyeseknek, hanem az alkohol és a droghasználat is. Az elhagyott injekciós tűk is bizonyítják, hogy némely hontalanok komoly egészségügyi kockázatot is jelentenek. Legtöbbször a lakók hiába szólítják fel őket távozásra, ilyenkor a lakosság a rendőrség segítségét kéri. Sajnos azt a kiérkező járőrök sem tudják garantálni, hogy a hajléktalanok nem jutnak vissza.

Szilágyi József, rendőrhadnagy beszélt arról, hogy kollégái hogyan lépnek fel a zavaró hontalanokkal szemben. Ha jogsértéssel találkoznak, ennek tipikus megvalósulása a csendháborítás, vagy a köztisztasági szabálysértés, akkor természetesen minden esetben fellépnek a jog által előírt keretek között és a jog talaján állva megteszik a kellő intézkedést. Szabálysértési eljárást indítanak az igazoltatott személlyel szemben vagy helyszíni bírságot szabnak ki. Ez több mindentől függ. Ezt a rendőrség az arányosság és a differenciáltság elveinek figyelembe vételével határozza meg a helyszínen.

A hatóság kiemelte, hogy minden esetben intézkednek a járőrök. A legcélravezetőbb megoldás a hajléktalanokkal foglalkozó szervezetek, a rendőrség és a lakosság együttműködése lenne. Sokan azonban közülük betegek vagy alkoholisták, ezért nem mehetnek hajléktalanszállóra sem.

 

Forrás: hiros.hu